Molio Prisdata

Budgetter skal være inden for skiven

I byggebranchen hører vi ofte om budgetter, der skrider. Men med sund fornuft i budgetlægningen og et solidt fundament af troværdige priser, er man godt hjulpet. Det siger Ole Pedersen fra Bjerg Arkitektur A/S, der ikke lægger skjul på, at hvis han skal lave et budget, der er inden for skiven, så er Molios prisdatabaser afgørende.
People

Foto: Bjerg Arkitektur A/S

Et godt budget er baseret på en iterativ proces fra de første skitsebaserede overslagspriser til et samlet gennemarbejdet budget, som bygherre kan have tillid til:

"Jeg bruger Molios prisdatabaser via Priskalk flere gange ugentligt. I øjeblikket er jeg i gang med beregning af flere børnehaver rundt omkring i landet, hvor vi er totalrådgiver."

"Det er blandt andet min opgave at indhente m2-priser fra ingeniør og landskabsarkitekt, krydstjekke, opjustere og nedjustere med udgangspunkt i Molio Prisdata, egne erfaringstal og en god portion sund fornuft. Målet er, at det færdige, samlede budget, som vi som totalrådgivere præsenterer bygherre for, ligger inden for skiven i forhold til den endelige pris for det billigste bud," siger Ole Pedersen.

Dette er nemmere sagt end gjort, men heldigvis lykkes det tit. For nylig lå det budget Ole Pedersen præsenterede bygherre for meget få procent over det billigste tilbud:

Bygherrer vil have Molio Prisdata

Ofte ser bygherre gerne, at budgettet baseres på Molio Prisdata:

"Det er en klar blåstempling, at budgettet er lavet grundigt og seriøst både ud fra erfaringstal og ud fra byggeriets ”officielle” priser. Mange gange er det en forudsætning, at vi som rådgiver bruger Molio Prisdata og det er sjældent, jeg får de store overraskelser. Tvært imod er det min erfaring, at man godt kan stole på Molios priser, hvis man bruger dem rigtigt," siger Ole Pedersen.

Og her hjælper det at have en hulens masse erfaring med budgetlægning og byggeri:

"20 år med budgetlægning i branchen har selvfølgelig lært mig at tage højde for mange væsentlige komponenter, der kan påvirke projektets budget i sidste ende. Alene det at etablere og drive en byggeplads kan give store geografiske prisforskelle, hvilket der i et vist omfang også er taget højde for i Molios prisdatabaser."

"Min opgave er at ramme så præcis en pris som muligt og bruge så lidt tid på det som muligt. Hvis jeg ikke havde adgang til Molios prisdatabaser, så skulle vi bruge langt mere tid på at finde og vedligeholde vores eget priskatalog, som under alle omstændigheder langt fra kan være komplet. Det ville være en meget tung og tidskrævende proces. Vores abonnement på Priskalk er helt klart en god businesscase," afrunder Ole Pedersen.

Læs mere om Molio Prisdata her